מכון גמילה מעבר קליניק
מה זה התמכרות

אז מהי בעצם מחלת ההתמכרות?

מחלת ההתמכרות מוגדרת כיום כמחלה מוחית שבה נפגעו אזורי המוח האחראים לתפקודי גמול , מוטיבציה, זיכרון ולמידה. גם לא ברור עד כמה מדובר בפגיעה ראשונית (דהיינו כזו שהייתה קיימת עוד לפני השימוש הראשון בחומר) או שניונית (כזו שנגרמת משימוש חוזר).

התמכרות היא הפרעה שבבסיסה חוסר איזון בין שתי המערכות  – לקות במערכת ההפעלה הדורשת גירויים מתמשכים חזקים בדמות חומרים ממכרים, לצד לקות במערכת הוויסות, הפוגעת ביכולת לשלוט בדחפים להשתמש בחומרים אלו.

מוליך הדופמין

המוליך העצבי (נוירוטרנסימטר) העיקרי הפועל במערכת הגמול הוא דופמין. מחקרים מדגימים כי בעת אכילה וקיום יחסי מין עולות רמות הדופמין באזור מערכת זו עד פי שניים.

מכאן האדם מבין שביצע פעולה “רצויה” ובהמשך יחזור עליה. חומרים ממכרים מעלים גם הם את רמות הדופמין במערכת הגמול, אך לעתים עד פי עשרה. ישנם אנשים אשר לא יכולים להסתפק בפעולות יומיומיות כגון אוכל ומין על מנת לחוש תחושת גמול וסיפוק, ונדרשים להם גירויים המעלים את הדופמין לרמות גבוהות הרבה יותר.

גנטיקה

כיום ידוע כי הסובלים מהתמכרויות לא נחשבים יותר לאוכלוסיות שוליים אלא מדובר באוכלוסיות נורמטיביות, הסובלות מהתמכרויות למגוון חומרים כגון משככי כאבים, כדורי שינה והרגעה, אלכוהול, קנאביס וסמים. המחקרים הקיימים מראים כי המרכיב הגנטי דומיננטי בהתמכרות, ההנחה היא שכיום כ-60%-40% מהנטייה לפתח התמכרות היא גנטית.

יש לציין כי אין מדובר בגן בודד אלא בשילוב כמה גנים שיוצרים בין השאר תכונות כגון אימפולסיבית, קשיי ויסות רגשיים וחיפוש אחר ריגושים. על כן אנשים עם תכונות כגון אלו נמצאים בסיכון יתר להתנסות בחומרים הללו ובהתמכרות.

מרכיבים סביבתיים

מרכיבים נוספים המעלים משמעותית את הסיכון להתמכרות הם סביבתיים והבולט שבהם הוא טראומות קשות בילדות. לדוגמה, כ-80% מהנשים הסובלות מהתמכרות לסמים מדווחות על טראומות מיניות או אלימות בעברן.

השילוב בין המרכיב הסביבתי והגנטי יוצר את הנוירוביולוגיה שעומדת מאחורי ההתמכרות. כאשר אדם עם מטען גנטי מתאים עובר טראומות בילדות למשל הדבר מתבטא בשינויים מוחיים המגבירים את הסיכון לפתח התמכרות בהמשך.

כיצד להתמודד עם מחלת ההתמכרות כשהמכור לא רוצה להפסיק?

כשאדם מגלה שאהובו\קרוב משפחתו משתמש בסמים או אלכוהול, כמובן, התגובה הראשונה היא הלם, פאניקה – הכל קרס. לאחר מכן חיי הבית מרוכזים במכור לסמים , ומתחילה מלחמת הישועה היומית.

לעתים קרובות מלחמה זו אינה מובילה לתוצאות הרצויות, אלא להפך.

על מנת להימנע מטעויות, מומלץ להקפיד על כללים מסוימים

1. אל תנסו להתמודד עם המכור בעצמכם.

אין לכם השכלה רלוונטית ולא ניסיון בטיפול ושיקום.

קחו את זה בקלות.

כעס ותוקפנות רק יגרמו להתנגדות ולניכור מהמכור.

אל תנתקו את הקשר, על המכור לדעת שאתם רוצים לעזור לו.

2. בררו את המצב האמיתי

בשיחה רגועה בררו את המצב האמיתי בשימוש בחומרים כימיים. שאלו ישירות : “האם אתה לוקח תרופות?”, “לפני כמה זמן?”

כאשר אהובכם או קרוב משפחתכם מאשר את העובדה של נטילת חומר כימי, הציעו טיפול, שיקום או שיחה עם מומחה.

היועץ שלנו יגיע לביתכם, יערוך בדיקות ויספק לכם את כל הייעוץ לגבי פעולות נוספות.

לעיתים קרובות המכור מסרב, מעלה סיבות שונות שלא לעבור את התהליך של ה”יציאה לחופשי”.

3. אל תיצרו תנאים להגברת המחלה

סירוב כבר יכול להיתפס כהתחלה של פעולות אקטיביות לטיפול במכור החולה במחלת ההתמכרות. אל תיצרו עבורו תנאים בכדי שיוכל להשתמש שוב ולחזור למחלה פעילה!

קבעו גבולות מחמירים להתנהגות המשפחתית. אל תיכנעו לפרובוקציות ואל תיתנו כסף, לא משנה איך המכור במחלת ההתמכרות מסביר את בקשותיו. אחרי הכל, אתם ואנחנו יודעים איך הוא יבלה אותם.

אל תשלמו את חובותיו. נקטו עמדה קשוחה ופעלו בעקבותיה, תנו לו את האפשרות לחיות בצורה גרועה כפי שהוא עצמו מבקש, אך אל תנסו להחמיר באופן מלאכותי את חייו.

4. התייעצו עם יועצי השיקום שלנו

מומחי השיקום של מחלת ההתמכרות מבינים יותר במחלת ההתמכרות מאשר אתם מבינים בה. הציעו שוב למכור טיפול. אמרו לו שהוא צריך שירות גמילה מסמים אצל מומחים.

אינכם יכולים לומר : “אתה צריך לפתור את הבעיה” מבלי להציע לו עזרה אמיתית. תנו לנו במרכז הגמילה לספר לו על שיטות מודרניות לטיפול בהתמכרויות, המצליחות כיום, בעזרת הדוגמא של המרכז שלנו.

5. תנו למכור תקווה לעתיד טוב יותר

קרובי משפחה יכולים להתמודד עם הכחשה חריפה של בעיית ההתמכרות כאשר היא קיימת בבירור. לדוגמא, הראו למכור את הכלים שמצאתם לשימוש (מזרקים, קופסאות שימורים, בקבוקים, נרגילות, צינורות לתערובות עישון, שקיות).

שימו לב אם יש לו סימני הזרקה בגופו. נסו לצלם את הרגע בו הוא נמצא במצב של שיכרון סמים. למכור לא יהיה שום דבר שיצדיק את העובדות שסיפקתם.

אל תשפילו או תעלבו אותו – זה רק יגרום להכחשה עוד יותר. הראו לו דאגה ואהבה. עליו להבין שיש לו תמיכה גבית מצדכם.

6. כוונו לשיחה רצינית עם יקירכם

שאלו בשקט וברור את השאלה: “איך אתם מדמיינים את חייכם הלאה?” אל תצעקו , אל תבררו את הסיבות “מי אשם?” .

בשימוש בצעקות ובירורי סרק : זה ייקח אתכם ממהות המטרה עצמה. לא מועיל להאשים מישהו בבעיותיו של המכור במחלת ההתמכרות.

ישנן סיבות רבות לחלות במחלת ההתמכרות. השאירו זאת למומחים שלנו.

7. הגעה למרפאה או פגישה עם יועץ מומחה לתכנית שיקומית

התמכרות לסמים היא המחלה הפרוגרסיבית הכרונית המסוכנת ביותר. ללא התערבות בזמן, ותמיד מובילה לתוצאה אחת – מוות ברמה הרוחנית והפיזית!

למרבה הצער, מצב הכחשת מחלת ההתמכרות אצל מכורים לסמים הוא מצבם הטבעי. לעיתים נדרשת התערבות של צוות המוטיבציה של מומחי המרפאה בכדי ליצור את הרצון לטיפול אצל המכור. שיטה זו מכונה “התערבות”, במילים אחרות שכנוע.

זה יעזור למכור להבין את זוועת המצב. מהות ההתערבות היא שהמכור צריך לתאר את המציאות במילים מובנות עבורו ומניעים אותו לטיפול. הליך זה חוקי ויעיל בהחלט.

לסיכום – מה יודעים לעשות המומחים שלנו?

המומחים שלנו במחלת ההתמכרות דרך תכנית 12 הצעדים מסוגלים למצוא גישה לכל מכור לסמים, ליצור יחסי אמון יציבים ורק אז לכוון (לדחוף) לקבל החלטה חשובה לגבי הצורך בטיפול. ב 100% מהמקרים ההתערבות היא ביוזמת קרובי משפחה או חברים של המכור. די בשיחה או בביקור אישי במרפאה לגמילה מאלכוהול או סמים שלנו על מנת להסכים על הליך זה.

המומחים שלנו הולכים הביתה למכור ומנהלים שיחת מוטיבציה. במקרה זה, המטופל עובר מספר שלבים פסיכולוגיים. המכור מגיע בהדרגה להבנה שהוא חולה וזקוק לטיפול רציני. התערבות שבוצעה כראוי נותנת עד 90% תוצאות חיוביות. המשמעות היא ש -9 מתוך 10 מכורים לסמים מסכימים להמשך שיקום.

השאירו פרטים ליצירת קשר!​

מכון גמילה מעבר קליניק

מידע ליצירת קשר

דילוג לתוכן