מכון גמילה מסמים קלים

10 דרכים לזהות בן אדם שמכור לסמים

התמכרות לסמים מייצרת מציאות מורכבת מאוד. מצד אחד האדם המכור עלול לגרום לעצמו נזקים חמורים בכל מישורי החיים – אינטראקציות חברתיות, היחסים במשפחה, קריירה, פגיעה גופנית ואפילו בלתי הפיכה, הוצאת סכומי כסף גבוהים מאוד כדי לממן את הסמים ועוד. מצד שני במקרים רבים מי שהתמכר לסמים מתכחש לבעיה ומנסה להסתיר אותה מסביבתו הקרובה. עוד כדאי לדעת שמדובר בהתמכרות נפוצה – לפי הערכות שונות יש בארץ כ-100,000-150,000 גברים ונשים שמכורים לסמים שונים ובפרט קוקאין, הרואין, סמי הזיה וגם קנאביס עלול להוביל לשימוש בלתי מבוקר. 10 הסימנים הבאים יעזרו לכם לזהות אדם שמכור לסמים ולעזור לו:

1. שינויים דרמטיים במשקל הגוף

אחת ההשפעות של הקוקאין היא ירידה של ממש בתיאבון. גם התמכרות להרואין מובילה במקרים רבים לירידה במשקל ואפילו לרזון קיצוני – שלא בכדי זכה לכינוי “הרואין שיק”. קנאביס לעומת זאת דווקא מעודד אכילה ואפילו זלילה בלתי נשלטת, בעיקר של מתוקים, חטיפים וכו’, ולכן התמכרות לחומר זה עשויה לגרום לעלייה במשקל.

2. דיבור לא הגיוני וקשה להבנה

שימוש תכוף בסמים פוגע בצלילות המחשבה – ותופעה זו באה לידי ביטוי בדיבור לא ברור, גם מבחינת התוכן וגם מבחינת האינטונציות. בעיקר אפשר להבחין בדיבור איטי ו”כבד”. במקרים מסוימים גם אלכוהוליזם מוביל לדיבור דומה, אבל כשזה המצב לרוב אפשר לזהות גם את הריח הבולט של האלכוהול.

3. ריחוק חברתי

ההתמכרות לסם כזה או אחר גורמת לאדם להתרחק מהסביבה הקרובה אליו – משפחה, חברים וכו’ – בעיקר כדי לנסות להסתיר את ההרגל ואת היקף צריכת הסמים. לפעמים יהיה לאדם מעגל חברתי חדש של משתמשים אחרים בסמים, שבחברתם הוא מרגיש בנוח.

4. מבט אפאתי

סממן פיזי בולט אחר של התמכרות שמחייבת תהליך גמילה מסמים בעזרת אנשי מקצוע מנוסים בתחום הוא מבט אפאתי. האדם המכור נראה מנותק מהמציאות שסביבו, עם מעין בהייה זגוגית ואישונים קטנים.

5. הזעת יתר ורעידות בידיים

לסמים שונים יש השפעות פיזיולוגיות שונות, אבל ככלל ניתן לזהות אצל המכורים רעד בידיים והזעה מרובה גם כשלא חם ולח.

6. פתיחות רבה וביטחון עצמי מופרז

כשאנשים מופנמים יחסית הופכים למוחצנים, קולניים ומפגינים ביטחון עצמי רב מאוד, ייתכן שהמקור לשינוי הקיצוני בהתנהגות הוא צריכת קוקאין. גם הקנאביס משחרר עכבות, וההרואין עשוי להוביל לתחושת אופוריה.

7. שינויים קיצוניים במצבי הרוח

השימוש בסמים אמנם מייצר עלייה משמעותית במפלס המצברוח, אבל כשהשפעת החומר מתפוגגת, התוצאה היא ירידה דרמטית באנרגיות ובתחושות. בהתאם שינויים קיצוניים הם אינדיקציה מובהקת של התמכרות לסמים וחשוב להיות קשובים לה.

8. שקרים מרובים

אדם שמרבה לשקר, גם כשהשיחה לא עוסקת בצריכת סמים, הוא אדם שמסתיר משהו. אחת האופציות היא שימוש בסמים, ובאופן כללי זהו אחד מסימני האזהרה שמעידים על התמכרות (התמכרות לשופינג, התמכרות להימורים, לסקס ועוד).

9. תפקוד ירוד בעבודה ובבית

ההשפעה של הסמים על המוח ועל הגוף, העיסוק המרובה בהשגתם (ובמימון המוצר היקר) והאנרגיה שמוקדשת להסתרת ההתמכרות פוגעים במידה משמעותית ביכולת של האדם לתפקד היטב – גם בעבודה וגם בחיים הפרטיים. בהקשר זה כדאי להדגיש כי גמילה מסמים ואלכוהול תצליח רק כשהיא מתבצעת במקום שמנותק לחלוטין מהסביבה היומיומית של האדם המכור.

10. הזנחה

אדם מכור לסמים הוא אדם מוזנח וליתר דיוק אדם שמזניח את עצמו, גם פיזית וגם נפשית. עם אכילה לא מסודרת, שינה לא מספקת, פגיעה במערכות גוף שונות, התרחקות מהסביבה התומכת ושינויים דרסטיים במצבי הרוח התוצאה היא הזנחה – ורק מרכזי גמילה פרטיים מתקדמים יכולים לספק את המענה הנכון ופתרון שיחזיר את האדם למסלול חיים טוב יותר עבורו מכל הבחינות.

השאירו פרטים ליצירת קשר!​