השפעה של התמכרות לסמים על ייחסים עם חברים

איך התמכרות של בן משפחה יכולה להשפיע על הסובבים אותו?

כשאדם מתמכר – לאלכוהול, לסמים, להימורים או לכל דבר אחר – החיים שלו עוברים טלטלה דרמטית. במקביל יש השפעה עצומה להתמכרות של אותו אדם גם על הסובבים אותו, וחשוב להיות מודעים לכך. מודעות מלאה לבעיה, על כל המרכיבים שלה, מאפשרת זיהוי מהיר של המצב המשברי וטיפול מידי בו, באמצעות מרכז גמילה מקצועי.

ניכור

אחת ההשפעות הראשונות של ההתמכרות על הסביבה הקרובה, ובפרט בני המשפחה והחברים הטובים, היא ניכור. ברוב המקרים האדם שהתמכר לחומר כזה או אחר, או להתנהגות הרסנית, מתבייש בכך. גם אם בתוך תוכו הוא מבין שהדבר הנכון הוא לפנות לקבלת עזרה, רגשות הבושה והאשמה מונעים ממנו לעשות זאת – ואף גורמים לו להגדיל את המינונים של האלכוהול / סמים / תרופות, את הסכומים שעליהם הוא מהמר וכו’.

בנוסף האדם המכור מנסה בכל כוחו להסתיר את ההרגל המזיק מהסביבה הקרובה, וגם לכך יש חלק בניכור שנוצר בינו לבין החברים ובני המשפחה – בהתאם אחד הסימנים שחשוב לשים אליהם לב כשישנו חשש להתמכרות מכל סוג שהוא, הוא הסתגרות, התרחקות ושקרים.

נזק כספי

רוב ההתמכרויות כרוכות בהוצאות כספיות משמעותיות. הרואין, קוקאין וגם קנאביס הם מוצרים יקרים. אלכוהול אולי ניתן להשיג גם בזול יחסית אבל ככל שההתמכרות מחמירה והאדם זקוק למינונים גדולים יותר של משקאות חריפים, כך גדלה ההוצאה עליהם. גם שימוש בתרופות שיוצא מכלל שליטה – בין אם מדובר על כדורי שינה, בין אם נוגדי חרדה ובין אם משככי כאבים – מוביל לקניית כדורים בלי מרשם, ולכן בסכומים גבוהים. אדם שמתמכר להימורים ומן הסתם מפסיד ברוב המקרים עלול לסבול מפגיעה כלכלית משמעותית – ולכן מרכז גמילה מהימורים הוא חבל הצלה גם בהיבט זה.

בשלב כלשהו הנזק הכספי עלול לזלוג מהאדם גם לסביבתו הקרובה. הסיבה לכך פשוטה: כשלאדם המכור נגמרים המשאבים הפיננסיים, הוא פונה בבקשת עזרה לחברים ולבני משפחה. למרבה הצער לא מדובר בעזרה שהוא באמת זקוק לה, מציאת מוסד גמילה איכותי שיסייע לו לחזור למסלול החיים הנכון עבורו, אלא בעזרה כספית. לפעמים מעורבים בכך גם שקרים, ובמקרים אחרים קרובי המשפחה והאנשים הקרובים לאדם מרחמים עליו ולא מצליחים להגיד לו ‘לא’ – למרות שזו הפעולה היותר טובה שהם יכולים לעשות עבורו.

רגשות אשמה ובושה

כפי שהאדם המכור מתמלא ברגשות אשמה ובושה, כך עלולים רגשות אלה להציף גם את הסובבים אותו, ובמיוחד אם הם מרגישים שיש להם אחריות להרגלים המזיקים. כך למשל הורים של אדם שהתמכר לאלכוהול, גם אם מדובר באדם מבוגר שכמובן אחראי למעשיו, יחושו אשמה וינסו להבין איפה טעו. גם בני ובנות זוג עלולים להתמלא בבושה מתוך תחושה שהסביבה תבוז להם עקב ההתמכרות של בן/בת הזוג. 

הרגשות השליליים מובנים, אבל חשוב להבין שגם בהתמכרות אפשר לטפל. בהתאם הדבר הנכון שצריך לעשות הוא לסייע לאדם להגיע למקום שבו הוא יקבל טיפול מקצועי – מכון גמילה מאלכוהול.

מחויבות לתהליך הגמילה

כדי להבטיח תהליך גמילה מוצלח באמת, נדרשת תמיכה מלאה מהסביבה הקרובה ובפרט בני המשפחה. כל מרכז גמילה מקנאביס, אלכוהול, הרואין, הימורים, גיימינג וכו’ מספק את הכלים החיוניים לשינוי המציאות, ובפרט פיתוח היכולת להתמודד עם קשיים שונים גם בלי לברוח לאותם הרגלים מזיקים – אבל לאחר השלמת התהליך במרכז הגמילה, כשהאדם חוזר לשגרת חייו, עלולים להתרחש גם משברים מאתגרים. במצב כזה מרכז גמילה מקצועי יסייע גם הוא, אבל הבסיס הוא העזרה של המשפחה, ולכן החשיבות הרבה של המחויבות המלאה לתהליך.

השאירו פרטים ליצירת קשר!​