maavar-logo
Loading
שעות פתיחה: 24/7

גמילה מכדורים

התמכרות לכדורים מתייחסת למצב שבו אדם הופך להיות תלוי פיזית ופסיכולוגית בתרופות. תלות זו יכולה להתרחש עם מגוון תרופות מרשם, כולל משככי כאבים, כדורי שינה ותרופות נגד חרדה. חשוב להבחין בין תלות להתמכרות כי יש הבדל בין התלות לבין ההתמכרות. יחד עם זאת, הגבול הדק ללא ספק מצריך טיפול גמילה מכדורים מתאים לכל אחת מההגדרות.

תלות מול התמכרות בגמילה מכדורים

בין תלות לבין התמכרות בתהליך של גמילה מכדורים יש פער וחשוב להכיר את הפער על מנת לדעת כיצד להתמודד איתו:

  • תלות בכדורים – זהו מצב פיזי שבו הגוף מתרגל לנוכחות של תרופה. כאשר התרופה מופסקת, הגוף חווה תסמיני גמילה. תלות יכולה להתרחש אפילו עם שימוש נכון שנקבע בתרופות.
  • התמכרות – זוהי הפרעה כרונית ולעיתים קרובות התקפית המאופיינת בחיפוש סמים כפייתי והמשך שימוש למרות השלכות מזיקות ושינויים ממושכים במוח. התמכרות היא מצב פסיכולוגי וגם פיזי.

לצערנו גם תלות בכדורים וגם התמכרות לכדורים יכולים להתרחש תחת פיקוח רפואי, וחשוב להיות מטופלים במסגרת המאפשרת פיקוח על מנת לאפשר גמילה מכדורים באופן מקצועי שלא יפגע באיכות החיים.

מהם המאפיינים של התמכרות לכדורים?

כאשר אנשים הזקוקים לטיפול בכדורים מתחילים את הטיפול ישנם מאפיינים מאד מסוימים המראים על התמכרות:

  • השתוקקות מאסיבית לכדורים – המטופלים מרגישים רצון או דחף עז להשתמש בתרופה, ולעתים קרובות מתאמצים להשיג אותה גם באמצעים שאינם כשרים.
  • אובדן שליטה – המטופלים עלולים לקחת כמויות גדולות יותר של התרופה על פני תקופה ארוכה יותר מהמתוכנן או מהוראות הרופאים על כך.
  • דרישה לעליה במינונים – לאורך זמן, הגוף דורש מינונים גבוהים יותר של התרופה כדי להשיג את אותה השפעה כי מתפתחת סיבולת ועמידות לכמויות והשפעת הכדורים, מה שמראה על התמכרות ככל שביקוש לעליה במינון עולה.

חשוב לשים לב גם לתופעות המזכירות גמילה כאשר אין שימוש בתרופה. המטופלים חווים תסמינים פיזיים ופסיכולוגיים קשים המראים סימנים של התמכרות קשה. כמו כן, שימוש מתמשך למרות ההשלכות השליליות גורם לנזק פיזי, למצוקה פסיכולוגית או לבעיות במערכות יחסים ובעבודה. ההתמכרות לכדורים אינה שונה מהתמכרות לסמים, הטייטל 'רפואי' לא הופך את ההתמכרות לפחות מסוכנת.

מה גורם להתמכרות לכדורים?

לרוב, אנשים מתמכרים באופן כללי (לא רק לכדורים, אלא גם לסמים בכלל ואלכוהול) בשל נטיות גנטיות, גורמים סביבתיים, כגון חשיפה לסביבה משפחתית או קהילתית שבה השימוש נפוץ או גורמים פסיכולוגיים, כולל טראומה, מתח והפרעות הקיימות בבריאות הנפש. הכדורים הממכרים ביותר הם תרופות לשיכוך כאבים, במיוחד מסוג אופיואידים.

כיצד מתמודדים עם טיפול והחלמה בתהליך גמילה מתרופות?

החלמה ותהליך גמילה מכדורים מצריכים גישות מגוונות המביאות להתאמה אישית בטיפולים כי לכל אדם יכולות החלמה שונות. ההחלמה כוללת ניקוי רעלים וגמילה בטוחה מהתרופות בפיקוח רפואי, ייעוץ וטיפולים התנהגותיים המשלבים טיפול בהיבט פסיכולוגי של ההתמכרות, טיפול תרופתי להפחתת תשוקת ההתמכרות וטיפול באמצעות קבוצות תמיכה המביאות לעידוד והמשך התהליך בהזדהות מלאה.

הבנת התמכרות כמצב מורכב ורב גורמים היא חשובה לתהליך איכותי. זהו לא רק עניין של כוח רצון או כישלון מוסרי אלא תהליך שכרוך בהיבטים פיזיים ופסיכולוגיים שורשיים, הזקוקים לטיפול ותמיכה מקיפים. תהליך הגמילה הוא תהליך המאפשר לגוף להיפטר מהסם או הכדורים תוך ניהול תסמיני הגמילה. כאשר מדובר בכדורים כמו עזרי שינה, משככי כאבים ותרופות מרשם אחרות, תהליך זה יכול להיות מאתגר במיוחד בשל אופיים הממכר והתלות הפיזית של הגוף בהם.

הגמילה מתרחשת בדרך כלל בשלושה שלבים: הערכה, ייצוב וטיפוח מוכנות המטופלים לטיפול. במהלך ההערכה, אנשי המקצוע הרפואיים מעריכים את בריאותם הנפשית והפיזית של המטופלים תוך זיהוי סוג וכמות החומר בגוף. בשלב הייצוב, המטופלים עוברים טיפול רפואי ופסיכולוגי על מנת לסייע להם להתמצא בבטחה בתסמיני הגמילה. השלב האחרון כולל הכנת המטופלים לתהליך הטיפול בפועל, הכולל לרוב טיפול התנהגותי וקבוצות תמיכה.

תסמיני הגמילה יכולים לנוע בין קל לחמור, בהתאם למשך ועוצמת השימוש בכדורים. התסמינים הנפוצים כוללים חרדה, נדודי שינה, בחילות ושינויים במצב הרוח. במקרים חמורים יותר, המטופלים עלולים לחוות דליריום, התקפים או מצוקה פסיכולוגית קיצונית. חשוב אם כן לעבור גמילה מכדורים תחת פיקוח רפואי, מכיוון שחלק מתסמיני הגמילה עלולים להיות מסכני חיים.

כיצד התמכרות לגלולות משפיעה על המכורים

התמכרות לגלולות יכולה להוביל למספר עצום של בעיות פיזיות, כולל נזק לכבד, בעיות לב וסיכון מוגבר למנת יתר. מבחינה פסיכולוגית, ההתמכרות יכולה לגרום לירידה בתפקוד הקוגניטיבי, להפרעות במצב הרוח ולסיכון מוגבר למחלות נפש כמו דיכאון וחרדה. הרבה מעבר לכך, האופי הכפייתי של ההתמכרות מוביל לרוב להזנחה של אחריות חברתית, תעסוקתית ומשפחתית. הזנחה זו עלולה לגרום להתמוטטות מערכות יחסים, אובדן תעסוקה ובידוד חברתי, ולהחמיר עוד יותר את בעיות בריאות הנפש של המכורים.

כיצד התמכרות לגלולות משפיעה על החברה

התמכרות מאופיינת במעגל קסמים של השתוקקות, חיפוש מאסיבי וגמילה. מחזור זה אינו רק תופעה פיזית אלא פסיכולוגית, שבה המכורים מרגישים צורך כפייתי להשתמש בסם או בכדורים כדי לתפקד כרגיל, מה שמוביל לדפוס מתמשך של התעללות עצמית שמביאה להרסנות ולאיכות חיים ירודה על כל מאפייניה.

ההשפעה החברתית של התמכרות לגלולות היא משמעותית. היא מטילה עומס משמעותי על מערכת הבריאות עקב עלייה באשפוזים, טיפולים במינון יתר ובעיות בריאות כרוניות הקשורות לשימוש ארוך טווח בסמים. יש גם את ההפסד הכלכלי מירידה בפריון והגדלת הוצאות המשפט הפלילי בשל פשיעה המגיעה בעקבות השימוש בסמים, גם אם מדובר בכדורים רפואיים.

כמו כן, ההתמכרות מעמיסה על בעיות בריאות הציבור בשל עלייה בשיעורים של מחלות זיהומיות, מקרי מוות ממנת יתר ומשברים בבריאות הנפש. התפשטות ההתמכרות יכולה גם להוביל להתעללות מוגברת בסמים בתוך הקהילות, וליצור מעגל התמכרות שמשפיע על דורות רבים.

איך החברה תופסת התמכרות לכדורים?

הסטיגמה סביב התמכרות מובילה לרוב לאפליה ולנידוי חברתי של מכורים, ומפריעה ליכולתם לבקש עזרה. סטיגמה זו אינה רק בעיה חברתית אלא בעיה של בריאות הציבור, שכן היא יכולה למנוע ממכורים לגשת לטיפולים ולתמיכה הדרושים לכן חשוב במהלך הגמילה גם לתת מקום לתמיכה החברתית ושילוב המטופלים המחלימים מההתמכרות במקומות עבודה על מנת שיוכלו לחזור לחיים שגרתיים ככל שניתן.

כיצד התמכרות לכדורים משפיעה על משפחות המכורים?

משפחות של מכורים חוות לעתים קרובות מגוון של תגובות רגשיות, כולל אשמה, כעס, תסכול וחוסר אונים. לא אחת אנחנו רואים משפחות שלא מבינות כיצד הן לא ראו מקודם את התסמינים. חשוב גם שהמשפחות תקבלנה תמיכה מתאימה על מנת שגם יבינו את מהות התמיכה, וגם ידעו שהן לא תמיד יכולות לזהות את התסמינים ולכן, גם אם יש חשד קטן אפילו, חשוב לפנות לסיוע מקצועי כי בהתמכרות חשוב שתהיה התערבות של טיפול מקצועי ומהטוב ביותר.

מעבר לכך, התמכרות יכולה להוות גם עומס כלכלי משמעותי על המשפחות, כאשר הכספים מופנים לעתים קרובות כדי לתמוך בהרגל של המכורים או לשלם עבור טיפולים. מבחינה חברתית, משפחות עלולות לחוות בידוד או סטיגמה מהקהילה שלהן, מה שעלול להזיק במיוחד לילדים במשפחה ולכן חשוב לשים לב לתופעה זו ולדאוג לילדים בפרט לטיפול תומך ומשמעותי שכולל שיחות בראש פתוח, וביטחון שיש עם מי לדבר.

טיפול גמילה מכדורים חייב להיעשות על ידי אנשי המקצוע הטובים ביותר לכך

מסע של גמילה מכדורים הוא לא דבר של מה בכך לא למשפחות, ולא למכורים כמובן. התמיכה חייבת לכלול גישה מקיפה שמתייחסת גם להיבט הפיזי, וגם להיבט המנטלי והחברתי. הצעד הראשון הוא לשוחח עם אנשי מקצוע לצורך קבלת טיפול וייעוץ. לעיתים התהליך יכול להיות תהליך גמילה ביתי, ולעיתים הוא יכול גם לכלול בתוכו תהליך גמילה באשפוז חיצוני. כך או כך, חשוב שהמטופלים יקבלו את מערך הפיקוח והתמיכה הטובים ביותר. מרכז הגמילה 'מעבר' הוא מהמרכזים המובילים בישראל לגמילה. הצוות המקצועי והמיון במרכז מאמין שהרבה מעבר לתלות פיזית בסמים, אלכוהול, הימורים או כדורים הגמילה צריכה להתחיל בנפש ולכן צוות הטיפול הוא מיומן, מוסמך ומקצועי ומאפשר מענה למגוון סוגי ההתמכרות.

העקרונות על בסיסם הטיפול מתקיים מושתתים על הדרכה של המטופלים, שילוב של המחלימים בחברה וקבלת כלים להתמודדות לכל החיים. המטופלים יכולים לשקם את חייהם, לקבל הזדמנות שניה להשתקם וליהנות מחיי רווחה ללא שום התמכרות ומימוש הפוטנציאל האישי שלהם. אם אתם, או היקרים לכם חווים תסמינים המראים צורך בגמילה צרו קשר כבר כעת, כי חשוב שיהיו לכם חיים קלים ללא התמכרויות ותופעות לוואי קשות המגיעות בעקבותיהן.

מוכנים לצאת לדרך חדשה?
צרו איתנו קשר

דילוג לתוכן