maavar-logo
Loading
שעות פתיחה: 24/7

גמילה מסמים – כל מה שחשוב לדעת

התמכרות לסמים היא מצב מורכב המשפיע על מיליוני חיים ברחבי העולם. זהו לא רק עניין של כוח רצון אלא סיטואציה שכרוכה בשינויים מוחיים מורכבים ודפוסים פסיכולוגיים. תכניות גמילה מסמים נועדו לעזור לאנשים הנאבקים בהתמכרות להתגבר על התלות שלהם ולהשתלב מחדש בחברה כאנשים בריאים ומתפקדים. כיצד התהליך הזה מתקיים, מאיפה מתחילים אותו ומה המטרה שלו? כל הפרטים כאן.

גמילה מסמים – המטרה העיקרית בתכנית הגמילה

המטרה העיקרית של גמילה מסמים היא לאפשר לאנשים להפסיק להשתמש בסמים ולשמור על אורח חיים נטול התמכרות תוך השגת תפקוד פרודוקטיבי במשפחה, בעבודה ובחברה. תכניות שיקום אפקטיביות אלו מתייחסות לכל היבטי ההתמכרות, לרבות היבטים פיזיים, רגשיים ופסיכולוגיים. הדבר החשוב ביותר בתכניות אלו הוא להחזיר את המטופלים אל מצב של איכות חיים טובה ושגרתית. אפשר לעשות זאת באמצעות מספר תכניות גמילה.

אילו סוגי תכניות גמילה קיימים?

כאשר מדובר על גמילה מסמים מדובר על תהליך שלא מתאים לכל אחד ברמה האישית, ולכן ישנן מספר תכניות על מנת שאפשר יהיה להעניק לכל מטופל את הטיפול המתאים לו. סוגי התכניות הן בעיקר:

 • שיקום באשפוזתכניות גמילה באשפוז מציעות סביבה מובנית שבה אנשים מתגוררים במתקן ייחודי הנבנה לצורך הטיפולים בגמילה. הטיפול יכול לנוע בין מספר שבועות למספר חודשים. תכניות אלה מספקות טיפול רציף, כולל השגחה רפואית, ייעוץ ועוד.
 • שיקום חוץ – גמילה בשיקום חיצוני מאפשרת למטופלים להיות בבית בזמן הגמילה. הטיפול במסגרת זו יכול לכלול השתתפות בקבוצות תמיכה וטיפול רציף. מסגרת זו אידיאלית עבור מכורים שאינם חמורים ולרמה קלה של התמכרות, או שלב קל יותר לאחרי גמילה במסגרת אשפוז.
 • קהילות טיפוליות – אלו הן תכניות ארוכות טווח שבהן אנשים שוהים בבית מגורים, בדרך כלל למשך 6 עד 12 חודשים. קהילות טיפוליות מתמקדות בטיפול במטופלים באופן ממוקד תוך ניצול היכולות של הקהילה בתכנית הכוללות דיירים אחרים, צוותים והקשרים החברתיים בתור מרכיבי הטיפול.

כמו שלכל אדם טביעת אצבע אחרת ואף אדם לא דומה לחברו, כך גם לגבי גמילה מסמים ותכניות טיפול, כל אדם זקוק לתכנית טיפול משלו המתאימה לו אישית, ובגיבוי של צוות מקצועי, אדיב וסבלני המכיר את הסיטואציה ואת הרגישויות שבה.

אילו גישות טיפול קיימות?

עבור טיפול גמילה מסמים ישנן כמה וכמה גישות טיפול:

 • ניקוי רעלים – הצעד הראשון בתכניות הגמילה הוא ניקוי רעלים, שהוא תהליך המאפשר לגוף להיפטר מהסם תוך ניהול תסמיני הגמילה.
 • טיפול התנהגותי – טיפולים התנהגותיים מסייעים למטופלים לעסוק בתהליך הטיפול, לשנות את עמדותיהם והתנהגויותיהם בנושא לשימוש בסמים ולהגביר כישורי חיים בריאים.
 • טיפולים הוליסטיים – תכניות מסוימות משלבות טיפולים הוליסטיים כגון יוגה, מדיטציה, דיקור וטיפול באמנות ועוד טיפולי בסגנון וזאת כדי לעזור למטופלים לעבור את תהליך ההחלמה.

מהם האתגרים בשיקום מסמים?

הישנות היא חלק שכיח בתהליך ההחלמה. תכניות גמילה יעילות משלבות אסטרטגיות למניעת הישנות ומשנות את תוכנית הטיפול בעת הצורך. כמו כן, חשוב לשים לב לכך שאנשים רבים עם הפרעות בשימוש בחומרים סובלים גם מהפרעות נפשיות. טיפול בהפרעות המתרחשות במקביל הוא חשוב לטיפול יעיל. אל תתנו לסטיגמה ועמדות חברתיות כלפי התמכרות להוות מחסומים משמעותיים בפנייה וקבלת הטיפול כי הדבר החשוב ביותר הוא לשמור על עצמכם, ולטפל בעצמכם. טיפול לאחר חיוני בשמירה על פיכחון ומניעת הישנות. זה יכול לכלול טיפול מתמשך, קבוצות תמיכה והסדרי חיים מפוכחים.

מהם הגורמים להתמכרות לסמים?

התמכרות לסמים היא מצב מורכב המושפע ממגוון גורמים. הבנת הגורמים הללו חשובה גם למניעה וגם לטיפול. הנה סקירה כללית של מה שמוביל להתמכרות לסמים:

 • גורמים גנטיים – מחקרים מצביעים על כך שגנטיקה יכולה למלא תפקיד משמעותי ברגישות של אדם להתמכרות. תכונות גנטיות מסוימות עשויות להגביר את הסבירות לפתח התמכרות.
 • גורמים סביבתיים – גידול במשפחה שבה השימוש בסמים נפוץ יכול לנרמל את ההתנהגות ולהגביר את הסיכון להתמכרות. גם מעגלים חברתיים המעודדים שימוש בסמים תורמים משמעותית.
 • טראומה והזנחה בילדות – חוויות של טראומה, התעללות או הזנחה במהלך הילדות קשורות קשר חזק לשיעורים גבוהים יותר של התמכרות בגיל מאוחר יותר.
 • לחץ חברתי – במיוחד בקרב מתבגרים ומבוגרים צעירים, לחץ חברתי יכול להיות כוח רב עוצמה בהתחלת שימוש בסמים.
 • גורמים פסיכולוגיים – אנשים עם בעיות נפשיות כגון דיכאון, חרדה או הפרעה דו קוטבית עשויים להשתמש בסמים כסוג של תרופות עצמיות, מה שמוביל להתמכרות.
 • מתח ומצוקה רגשית – רמות גבוהות של מתח, בין אם ממקורות אישיים, מקצועיים או פיננסיים, יכולות להוביל אנשים להשתמש בסמים כמנגנון התמודדות.
 • תכונות אישיות – תכונות אישיות מסוימות, כגון התנהגות המחפשת ריגושים, אימפולסיביות או נטייה לעסוק בהתנהגות מסוכנת, קשורות לסיכון גבוה יותר להתמכרות.
 • גורמים ביולוגיים – שימוש בסמים יכול לגרום לשינויים באזורים במוח המעורבים בתגמול, מוטיבציה, למידה וזיכרון. שינויים אלו עשויים לטפח התנהגות כפייתית של חיפוש סמים.
 • סובלנות ותלות – המשך שימוש בתרופות עלול להוביל לסובלנות ותלות כאשר המטופלים חווים תסמיני גמילה כאשר לא משתמשים בתרופה.
 • עוני ואי שוויון חברתי – קשיים כלכליים וחיים באזורים עניים או עתירי פשיעה יכולים להגביר את החשיפה לשימוש ולהתמכרות לסמים.
 • מחסור במשאבים – גישה מוגבלת לחינוך, שירותי בריאות ומשאבים קהילתיים תומכים יכולה לתרום לסיכון להתמכרות לסמים.
 • חשיפה ונגישות – חשיפה מוקדמת לסמים בגיל ההתבגרות יכולה להגביר את הסבירות לפתח התמכרות.
 • זמינות סמים – גישה נוחה לתרופות, בין אם בגלל תרופות מרשם חוקיות או סחר לא חוקי בסמים, היא גורם משמעותי בהתפתחות ההתמכרות.

ייצוג השימוש בסמים במדיה ובתרבות הפופולרית ממלא תפקיד בעיצוב עמדות והתנהגויות כלפי שימוש בסמים. נורמות וגישות תרבותיות כלפי שימוש בסמים והתמכרות יכולים להפחית או להחמיר את הבעיה. התמכרות לסמים היא בדרך כלל תוצאה של שילוב של גורמים גנטיים, סביבתיים, פסיכולוגיים וחברתיים. כל מקרה של התמכרות הוא ייחודי, ולפיכך, יש צורך בגישה אישית לטיפול בדרך כלל כדי לטפל בשילוב הספציפי של הגורמים המעורבים.

מהן ההשלכות החברתיות של שיקום מסמים?

התמכרות לסמים היא לא רק מאבק אישי אלא גם אתגר חברתי. ההשלכות של ההתמכרות גולשות דרך קהילות, ומשפיעות על משפחות, מקומות עבודה ומערכות בריאות ציבוריות. תכניות שיקום, לפיכך, ממלאות תפקיד קריטי בהפחתת ההשפעות החברתיות הנרחבות הללו. על ידי טיפול בפרט, תכניות גמילה תורמות להפחתת שיעורי הפשיעה, לשיפור בריאות הציבור ולשיפור האיכות החברתית. כמו כן, הנטל הכלכלי של התמכרות לסמים על החברה הוא משמעותי. הוא כולל עלויות שירותי בריאות, אובדן פרודוקטיביות והוצאות הקשורות להתערבויות במשפט פלילי. תכניות גמילה יעילות יכולות להפחית משמעותית את העלויות הללו על ידי הפחתת שיעורי הישנות והקטנת הסבירות לפשעים הקשורים לסמים.

תפקידן של מערכות התמיכה בשיקום ובשיקולי בריאות הציבור

התמכרות לסמים קשורה לעתים קרובות לבעיות בריאות הציבור כמו התפשטות של מחלות זיהומיות, הפרעות בריאות הנפש ומקרי מוות ממנת יתר. תכניות גמילה מקיפות יכולות לסייע בהפחתת בעיות אלו על ידי מתן שירותי חינוך, טיפול רפואי וייעוץ. מסע ההחלמה מהתמכרות לסמים הוא רק לעתים נדירות מסע בודד. למערכות התמיכה יש תפקיד משמעותי בתהליך השיקום במסע זה. כמו גם מעורבות המשפחה בתהליך השיקום יכולה לשפר משמעותית את תוצאות הטיפול כמובן. טיפול וייעוץ משפחתי יכולים לעזור לרפא מערכות יחסים מתוחות מהתמכרות וליצור סביבה ביתית תומכת המתאימה להחלמה.

מה העתיד של תכניות השיקום מסמים?

ההתקדמות במדע הרפואה וההבנה הטובה ביותר של התמכרות כמצב שמשפיע על מגוון סיטואציות ואלמנטים חברתיים מצביעים על כך שעתיד השיקום מסמים יהיה מותאם אישית והוליסטי יותר. תכניות גמילה עתידיות עשויות להדגיש תכניות טיפול מותאמות אישית העונות על הצרכים הייחודיים של כל אדם, תוך התחשבות בגורמים כמו נטייה גנטית, היסטוריה אישית והפרעות נלוות. שילוב הטכנולוגיה בתכניות גמילה, כגון ייעוץ דיגיטלי, רפואה טלפונית ואפליקציות ניידות לניטור ותמיכה, צפוי לשפר את הנגישות והיעילות של הטיפול.

הקשר בין בריאות להתמכרות, מהו?

ככל שהקשר בין בריאות הנפש והתמכרות יתברר יותר, סביר להניח שתכניות גמילה ישימו דגש רב יותר על טיפול במצבי בריאות נפשיים בסיסיים לצד התמכרות. גמילה מסמים היא מאמץ קריטי ומורכב שמתייחס לא רק למאבק של המטופלים בהתמכרות אלא גם להשפעות החברתיות הרחבות יותר. העתיד של טיפולי גמילה מסמים נמצא בגישות הוליסטיות מותאמות אישית המשלבות את ההתקדמות העדכנית ביותר במדע ובטכנולוגיה. מסע ההחלמה הוא מאתגר, אך עם התמיכה והטיפול הנכונים, זהו מסע שיכול להוביל לחיים מספקים וללא סמים. "מעבר" הוא מרכז גמילה מהמובילים בישראל ובו צוות הטיפול המקצועי והאדיב ביותר המעניק מענה לכל סוגי ההתמכרות הכחל מסמים, ועד להימורים ואלכוהול תוך הבנה שהכל מתחיל מבפנים, ולכן הטיפול הוא מאד אישי, ופרטני ולקבלת התוצאות הטובות ביותר עם ליווי ראוי, רגיש ומכבד.

מוכנים לצאת לדרך חדשה?
צרו איתנו קשר

דילוג לתוכן