maavar-logo
Loading
שעות פתיחה: 24/7

סימני התמכרות: כיצד מזהים סימנים המעידים על התמכרות?

לצערנו יש לא מעט התמכרויות שעלולות להוביל להרס החיים בכל מובן שבהם מהרס קריירה, זוגיות, חיי חברה ובכלל דיכאונות ומצבים אישיים קשים מאד. התמכרות היא לא משהו שאפשר לשלוט עליה והיא מוגדרת כמחלה המחייבת טיפול מקצועי וברמה גבוהה. כאשר אתם מטופלים נכון אתם מצליחים גם להגיע לתוצאות טובות והחלמה לאיכות חיים טובה יותר ושגרה טובה ורגועה. התמכרות במובנה הרחב שלה היא מצב בו אנשים מאבדים שליטה על צריכת חומר או ביצוע פעולה מסוימת וזאת למרות ההשלכות ההרסניות על חייהם. זהו מסע מורכב ומפותל המתחיל לעתים בסקרנות תמימה או בניסיון למצוא מפלט מהמציאות אך עלול להפוך למלכודת מסוכנת, השואבת את האנשים המתמכרים אל תוך עולם של תלות, כמיהה וסבל. מהם סימני ההתמכרות, איך מזהים אותם ואיך אפשר להתחיל טיפול שישפר את איכות החיים? כל התשובות עבורכם נמצאות כאן.

סימני התמכרות – אילו התמכרויות קיימות?

התמכרות יכולה ללבוש צורות שונות ומגוונות ולפגוע באנשים מכל שכבות האוכלוסייה. היא אינה מבחינה בין גיל, מין, מעמד חברתי או מוצא, ויכולה להתפתח בכל שלב בחיים. ישנם שני סוגים עיקריים להתמכרות:

  • התמכרות לחומרים – זוהי הצורה המוכרת ביותר של התמכרות הכוללת תלות בחומרים כימיים המשפיעים על המוח והגוף. בין החומרים הנפוצים ניתן למנות אלכוהול על כל הסוגים שלו, סמים (כמו קוקאין, הרואין, מתאמפטמין וקנאביס), תרופות מרשם (משככי כאבים אופיואידים ותרופות הרגעה), ואפילו חומרים נדיפים (כמו דבק ומדללי צבע).
  • התמכרות התנהגותית – סוג זה של התמכרות מתמקד בפעילויות המעוררות תחושות עונג והתרגשות אך עלולות להפוך לאובססיביות ולהשתלט על חיי האדם. בין ההתמכרויות ההתנהגותיות הנפוצות ניתן למנות הימורים, קניות, שימוש באינטרנט ובטלפון החכם, משחקי וידאו, אכילה ואפילו עבודה.

הגורמים להתמכרות – חברה, פסיכולוגיה וגורמים ביולוגיים

ברמה הביולוגית מחקרים מראים כי אנשים מסוימים נולדים עם נטייה גנטית להתמכרות. בנוסף לכך השימוש בחומרים ממכרים יכול לשנות את המבנה והתפקוד של המוח וליצור מעגלים עצביים המעודדים את המשך השימוש. מבחינת הגורמים הפסיכולוגיים ישנם אנשים הסובלים מדיכאון, חרדה, טראומה או הפרעות נפשיות אחרות נמצאים בסיכון מוגבר להתמכרות. השימוש בחומרים או בפעילויות מסוימות יכול לשמש כמנגנון התמודדות זמני עם רגשות קשים, אך עלול להפוך למלכודת מסוכנת. ברמת הגורמים החברתיים חשוב לדעת שסביבה חברתית תומכת יכולה להגן מפני התמכרות בעוד שסביבה המאופיינת בלחץ, אלימות או הזנחה עלולה להגביר את הסיכון. חשיפה מוקדמת לחומרים ממכרים או להתנהגויות מסוכנות, כמו גם לחץ חברתי, יכולים גם הם לתרום להתפתחות התמכרות.

איך מזהים סימנים להתמכרות גם אצלכם וגם אצל היקרים לכם?

זיהוי מוקדם של התמכרות הוא קריטי על מנת לאפשר התערבות וטיפול יעילים. חשוב לשים לב לשינויים בהתנהגות, במראה החיצוני ובמצב הרוח של האנשים אצלהם יש סימני התמכרות. הסימנים יכולים לכלול בין היתר:

  • שינויים פיזיים – ירידה במשקל, הזנחה של ההיגיינה האישית, עייפות כרונית, בעיות שינה, סימני הזרקה או פציעות לא מוסברות אלו הם סימנים ראשוניים להתמכרות.
  • שינויים התנהגותיים – שינויים במצב הרוח, התפרצויות זעם, הסתגרות חברתית, הזנחת תחומי עניין קודמים, בעיות בעבודה או בלימודים, שקרים וגניבות.
  • שינויים רגשיים – דיכאון, חרדה, עצבנות, פרנויה, אובדן עניין בפעילויות מהנות, מחשבות אובדניות.

התמכרות אינה פוגעת רק באדם המכור, אלא גם במשפחתו, חבריו ובקהילה הסובבת אותו. היא יכולה להוביל לבעיות כלכליות, משפטיות ובריאותיות ולגרום לבידוד חברתי, לאובדן אמון ולפגיעה במערכות יחסים משמעותיות. במקרים קיצוניים ההתמכרות עלולה להוביל לאלימות, להתאבדות ואף למוות.

יש תקווה במסע להחלמה

ההתמכרות היא מחלה כרונית אך ניתן לטפל בה ולנהל אותה בהצלחה. תהליך ההחלמה הוא מסע ארוך ומאתגר הדורש מחויבות, כוח רצון ותמיכה. הוא כולל בדרך כלל שלבים שונים, החל מהפסקת השימוש בחומר הממכר או בפעולת ההתמכרות דרך טיפול פסיכולוגי ותרופתי, ועד לשיקום ושילוב מחדש בחברה.

טיפול פסיכולוגי, כמו טיפול קוגניטיבי-התנהגותי הידוע גם בתור CBT יכול לסייע לאנשים מכורים לזהות ולשנות דפוסי חשיבה והתנהגות שליליים, לפתח מנגנוני התמודדות בריאים וללמוד כיצד להתמודד עם לחצים וטריגרים. במקרים מסוימים תרופות יכולות לסייע בהפחתת התשוקה לחומר הממכר, להקל על תסמיני גמילה מאלכוהול וטיפול באלכוהוליזם למנוע הישנות. דרך תומכת נוספת היא כמובן קבוצות תמיכה המספקות סביבה בטוחה ותומכת לאנשים המתמודדים עם התמכרויות ומאפשרות להם לשתף בחוויותיהם, לקבל תמיכה ולהתחזק זה מזה.

האם יש חיים אחרי הגמילה?

זה לא סוד, התמכרות יכולה להרוס את החיים ואף להביא למוות. יחד עם זאת כאשר מגלים סימני התמכרות במהרה ומסייעים למטופלים בתהליך זה אפשר להגיע לתוצאות איכותיות. כמובן שחשוב לשים לב לכך שכדאי להמשיך בטיפול גם לאחר הגמילה כי הטיפול לאחר הגמילה מסייע במקרים של הישנות. הליווי, הידיעה שיש מי שמסייע לכם, היכולת שלכם ליהנות מהחיים ולדעת שאתם תמיד יכולים בביטחון לדבר עם האנשים שחיזקו אתכם וסייעו לכם לצאת מההתמכרויות יכולה רק לסייע. לעבודה עצמית יש משמעות גבוהה כמו גם לליווי המקצועי. בחרו במכון איכותי המלווה אתכם ותוכלו לקבל את התמיכה גם לאחר סיום תהליך הגמילה לאיכות חיים טובה יותר. אפשרי בהחלט להשתקם מהתמכרויות, לפתח קריירה, להתאהב, להקים משפחה ולחזור לחיים שגרתיים ואיכותיים. כל שעליכם לעשות הוא לרצות ולתת את ביטחונכם בידיים הנכונות. לא מדובר בסיטואציה פשוטה כלל וכלל, מדובר בבריאות הנפשית והפיזית שלכם וזה רק טבעי שתרצו לעשות זאת אצל הטובים ביותר על מנת שבאמת תוכלו לראות תוצאות גבוהות.

איך המשפחה והקהילה יכולה לסייע בתהליך?

למשפחה ולקהילה תפקיד חשוב בתהליך ההחלמה של אדם מכור. תמיכה, הבנה וסבלנות הם קריטיים על מנת לעזור לאדם המכור להתגבר על האתגרים ולשמור על ההחלמה לאורך זמן. חשוב לזכור כי התמכרות היא מחלה ולא בחירה או חולשה מוסרית. האשמת האדם המכור או בידודו רק יחמירו את המצב. מניעת התמכרות מתחילה בחינוך ובמודעות. חשוב ללמד ילדים ובני נוער על הסכנות הטמונות בשימוש בחומרים ממכרים ובהתנהגויות מסוכנות, ולספק להם כלים להתמודדות עם לחצים ורגשות קשים. בנוסף, יש לחזק את תחושת המסוגלות והערך העצמי של ולספק להם חלופות בריאות ובונות להתמודדות עם אתגרי החיים.

כאשר אתם מבחינים בסימנים שהינם סימני התמכרות חשוב לזכור שזוהי מחלה מורכבת ומאתגרת, אך ניתן לטפל בה ולנהל אותה בהצלחה. בעזרת תמיכה נכונה, טיפול מתאים ומחויבות אישית אנשים מכורים יכולים להשתקם ולחזור לחיות חיים מלאים ומספקים. חשוב לזכור כי התמכרות היא מחלה, ולא בחירה או חולשה מוסרית. האשמת האדם המכור או בידודו רק יחמירו את המצב. במקום זאת, הושיטו יד תומכת, עודדו אותו לפנות לעזרה מקצועית והציעו את תמיכתכם בתהליך ההחלמה. יחד, נוכל ליצור עולם בו התמכרות אינה גזר דין מוות, אלא הזדמנות לצמיחה ושינוי. אם אתם מחפשים לכם או ליקרים לכם מרכז גמילה מקצועי הגעתם למקום הנכון. מכון הגמילה מעבר הוא ממכוני הגמילה המובילים בישראל הדוגל בגמילה עם התמקדות בנפש לפני הכל תוך ידיעה שאפשר לגעת בכל רבדי ההתמכרות ובכל סוגי ההתמכרויות החל מהתמכרויות לאלכוהול, סמים, תרופות, אוכל ועוד. צרו קשר עוד היום לקבלת הטיפול הטוב ביותר.

מוכנים לצאת לדרך חדשה?
צרו איתנו קשר

דילוג לתוכן