maavar-logo
Loading
שעות פתיחה: 24/7

דף לקרובי משפחה

התמכרות בגיל ההתבגרות

להגיע לתחתית

טבעה של מחלת ההתמכרות, היא כזאת, שללא ספק היא תביא את האדם לקרקעית של ייסורים וסבל, וזה במקרה הטוב. אבל, מכיוון שלכל אדם יש קרקעית משלו, רבים פשוט מאבדים את חייהם.
אין צורך בכלל להגיע לאובדן של כל הדברים החשובים ביותר בחיים. אמנם רבים מאוד, לפני שהחליטו לחפש פתרונות למחלה וללכת אחרי הבראה, איבדו את כל מה שאפשר היה לאבד. ולחלק היה קצת יותר מזל, והם הספיקו לרדת מהכביש שמוביל לשום מקום, לפני שמשהו נורא יקרה בחייהם.
מחלת ההתמכרות תמיד מתקדמת, וחייו של נער מתבגר נעשים בלתי נשלטים יותר ויותר. הנער מתחיל להתדרדר בכל התחומים של חייו.

תסמינים לתחתית של מחלת ההתמכרות.
1.שקר מתמיד
2.המצאת תירוצים.
3.התכחשות לבעיות.
4.רציונליזציה של שימוש.

מחלת ההתמכרות גוררת את המתבגר להרס עצמי, אשר באופן אוטומתי גורם לכאב וסבל לסביבתו. בדידות, פחד, כעס, היפכיפ לשותפים לחחים, והנער פשוט מוצא את עצמו ללא כוחות – הסם משתלט עליו.
למראת זאת, רבים עדיין ממשיכים להשתמש בסמים. מחלת ההתמכרות לא מאפשרת לאדם להיפטר מהתנהגותו ההרסנית.

בימהלך הרידה לתחתית המחלה, נער מתחיל להיות עייף יותר ויותר מתחושת האפסות שלו. הוא מתייף כל הזמן לחוש גועל כלפי עצמו. הוא חייב להגיע להבנה שהוא סבל כבר מספיק ולא רוצה לחיות כך יותר. ומכאן, צריך להופיע תמריץ להתחיל לחפש מוצא מן הבעיה הנוכחית, וכמו כן נער צריך לבקש עזרה.

קבלת החלטות

בשלב מסוים מתחיל הנער להבין, שעקב מחלתו ההתמכרות , חייו נהיו בלתי נשלטים ועפים לתוך התהום. אי אפשר להיתפטר ממחלת ההתמכרות, מבלי להכיר בה. שימוש בסמים הופך להיות דרך חיים של עבדות , ועל מנת להשיג שחרור ואושר, צריך לשנות את עצמך ואת אורח החיים שלך. שימוש בסמים מוביל להרס איטי וכאב מתגבר.

למרות הכל, נער מקבל החלטה: לא משנה מה, הוא פונה לכיוון ההבראה.

קבלת החלטה כזאת מובילה למכשול הראשון – שלילת המחלה כגורם לבעיות הקיימות. הבחירה ישנה תמיד, ואתה צריך רק לבחור: להודות שישנה מחלת ההתמכרות ונדרשת עזרה, או לחפפש מוות, תוך כדי הכחשה של קיום הבעיה. החיים מתחילים להסתדר ולהשתנות לטובה כאשר מתקבלת ההחלטה לחפש עזרה.
עם הזמן, בתרך להחלמה, נער מתחל לראות כמה הרסנית הייתה מחלתו-התמכרות. הוא מתחיל להיות אסיר תודה, וסיכויו להתאוששות הולכים וגדלים.

בדרך להחלמה, תמיד יש רגעים קשים, וצריך לדעת לעבור אותם בשלום. הרגלים, דרך חשיבה, אנשים, מקומות וחפצים, כל זה יכול לגרום לנער לחזור לדרך חיים קודמת, ולחוש מצב של אי נוחות.
כמובן, בתקות זמן של חיים טהורים משימוש בסמים, נער ירצה להיות מקובל בחברה, כלומר, קשה להתנגד לתכונות ישנות – התחנפות, נפיחות וקרירות רוח. בסופו של דבר, על מנת לחיות חיים מלאים, הנער יצטרך לעשות את הבחירה הנכונה שלו – לוותר על אורח החיים הישן.

תקופת החיים חדשה

מחלת ההתמכרות בוודאי משפיעה על חיי המתבגר ועל סביבתו, במיוחד על משפחתו. במחלה זאת ,שקעו מטע כל בני המשפחה, אבל לשנות נער יכול רק את עצמו. מספר רב של צעירים מתקשה לקבל את האובדה הזאת. כלומר, השינויים שחלו בנער, ממש לא מחייבים שינויים בסביבתו.

כל נער צריך לקחת על עצמו אחריות ולתקן רק חלק אחד מהעוגה המשפחתית הזאת, חלק שלו של המחלה. יקח זמן רב עד שאותם "הפצעים השבורים " שנגרמו על ידי המחלה, לשפחתו של המתבגר, יגלידו ויבריאו.
לשינויים, אשר יתרחשו אצל נער מתבגר יום אחר יום בדרך להתאוששות, המשפחה פשוט צריכה להתרגל אליהם. צעירים רבים איבדו את האמון של משפחתיהם , ויקח זמן מה עד שנער יצליח להחזיר את האמון בו בחזרה.

אבל מוצה ישנו תמיד, והנער יכול בעצמו לעזור למשפחתו להאמין בו- להחזיר אמון, בכך שיתחיל להיות אחראי, קשוב לצרכי המשפחה ואסיר תודה.לפני שהאמון יחזרור, המשפחה צריכה לראות שמילים של הנער לא שונים ממעשים.

עובדה, שצעירים רבים בכל זאת מצליחים להתנקות ולהישאר טהורים משימוש בחומרים כימיים. האשאלה, איך הם עושים את זה? אף אחד מהם לא מחלק נדרים לאף אחד, שהוא אף פעם לא יחזור להשתמש. אבל, כל אחד מהצעירים אלו חי לפי העקרון הבא: רק להיום לחיות בלי סמים.

רק ההחלטה עצמה, להישאר רק היום נקי משימוש בסמים, נותנת כוח עצום כדי להמשיך בדרך אל ההחלמה.

 

רק היום:

  1. אני פוטר את המשימות של היום,
  2. אני מקבל את עצמי והעולם סביבי.
  3. אני עובד עם תוכנית טיפולית.
  4. אני משתתף בפגישות ובקבוצות תמיכה.
  5. אני חולק את חוויות ההבראה.
  6. אני תומך ודואג לאחרים.
  7. אני לומד לחיות לאהוב.

בדרך להחלה ניתן להבין דבר אחד פשוט – שמחר, לא צריך לסבך את החיים שלך. אי אפשר לחיות ביום של אתמל, ומה יקרה מחר, לאף אחד אין מושג. אבל אפשר רק הים, לחיות ולהנות מהחיים בלי סמים . אף אחד, לא נגזר עליו, סבל וכאב ללא תקווה, אם הוא לא רוצה בכך בעצמו. לכל בעיה ישנה סיבה, ואת הסיבה הזאת ניתן למצוא בתוך עצמך, צריך רק להתחיל לחפש.

מוכנים לצאת לדרך חדשה?
צרו איתנו קשר

דילוג לתוכן